για την ίδια υπόθεση θα ήθελα την βοήθειά σας (κάτι νεότερο) για θέμα που έχω με την ΥΔΟΜ της περιοχής μου.
διόρωφη οικοδομή στην Οικ.Άδεια , κατασκευάσθηκε διώροφη οικοδομή με υπόγειο με αυθαιρεσίες στους ορόφους .
οι αυθαιρεσίες των ορόφων δηλώθηκαν στον 4178/13 και του υπογείου δηλώθηκαν στον 4178/13 με την υποχρέωση να εκδοθεί για το υπόγειο άδεια νομιμοποίησης εντός τριετίας. Συνολικά με τις αυθαιρεσίες των ορόφων υπερκαλύπτονται τα επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης της περιοχής .
Σημειώνω εδώ ότι από την κατασκευή του υπογείου δεν αυξάνει κανένα απο τα στοιχεία δόμησης των εγκεκριμένων της Οικ.Αδείας , τα οποία μεταβάλλονται μόνο από τις αυθαιρεσίες των ορόφων που δηλώθηκαν στον 4178/13 δηλαδή το υπόγειο θα νομιμοποιούνταν αν δεν είχα τις υπερβάσεις των πάνω ορόφων.
Η ΥΔΟΜ της περιοχής μου υποστηρίζει ότι δεν μπορεί να μου χορηγήσει (έγκριση – άδεια ) νομιμοποίησης του υπογείου λόγω του ότι όλη η οικοδομή χαρακτηρίζεται αυθαίρετη και δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα τμήμα της και να το νομιμοποιήσω.
Υπάρχει τρόπος να αντικρούσω αυτόν τον ισχυρισμό με κάποια διάταξη (υπάρχει κάτι νεότερο ), καθότι όπως πιστεύω δεν είναι λογικό να ισχύει κάτι τέτοιο ;